Θετικό πρόσημο είχε η αποστολή των «μελανόλευκων» στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Θύελλα Ραφήνας. Η Αιγιώτικη ομάδα, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής για τον τρίτο όμιλο της Γ΄ Εθνικής και στον πρώτο από τους τρεις «τελικούς» της τελικής ευθείας για την ολοκλήρωση της αγωνιστικής περιόδου, απέσπασαν πολύτιμο βαθμό και διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για την διασφάλιση της παραμονής. Το τελικό ισόπαλο (1-1) αποτέλεσμα -βάσει της εικόνας του παιχνιδιού- μπορεί να αφήνει μία πικρία στους «μελανόλευκους», όμως τη δεδομένη στιγμή κάθε βαθμός είναι πολύτιμος και υπέρμετρα απαραίτητος. Μετά τη σημερινή αγωνιστική ο Παναιγιάλειος (49β.) βρίσκεται στην 8η θέση και στο +3 από τη θέση που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής, ωστόσο θα πρέπει να περιμένει το αποτέλεσμα της Κυριακάτικης «εμφύλιας» αναμέτρησης στη Ρόδο ανάμεσα στον Α.Ε.Ρ. Αφάντου (46β.) και τον Ιάλυσο (48β.), για να έχει ολοκληρωμένη εικόνα για τη θέση του στο βαθμολογικό πίνακα.

ΕΝΤΟΣ ΜΕ ΚΟΡΙΝΘΟ, ΕΚΤΟΣ ΣΤΑ ΦΙΛΙΑΤΡΑ

Μπορεί λίγες αγωνιστικές πριν οι 49 βαθμοί να θεωρούνταν ασφαλείς, όμως η σημερινή εικόνα του βαθμολογικού πίνακα δείχνει ότι η παραμονή θα «παιχτεί» πάνω από τους 50 βαθμούς χωρίς ωστόσο να μπορεί ακόμα κάποιος να κάνει ασφαλή υπολογισμό. Αυτό σημαίνει ότι στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια του, ο Παναιγιάλειος, κόντρα σε Κόρινθο την προσεχή Τετάρτη (24/4) στο γήπεδο της Αβύθου (33η) και στα Φιλιατρά κόντρα στην Εράνη την προσεχή Κυριακή (28/4) στην τελευταία αγωνιστική (34η), απαιτείται να πάρει τουλάχιστον ένα «τρίποντο» για να μπορεί να ελπίζει βάσιμα στην επίτευξη του στόχου της παραμονής.

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ

Στο αγωνιστικό μέρος, παρότι η Αιγιώτικη ομάδα κατάφερε να ανοίξει πρώτη το σκορ, δεν μπόρεσε να διατηρήσει την πρωτοπορία αφού ισοφαρίστηκε μετά από δικό της λάθος, ενώ απώλεσε και μία καλή ευκαιρία για να πάρει εκ νέου την πρωτοπορία στο σκορ. Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού, ωστόσο, προκάλεσε τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των «μελανόλευκων» όταν ο Τσίπρας βρέθηκε σε θέση… βολής στην αντίπαλη περιοχή όπου ο Μαρτίνος προσπάθησε να τον κόψει τραβώντας τον από τη φανέλα, με το διαιτητή να δείχνει ότι δεν υπήρξε παράβαση. Αυτό που δεν κατάφερε στο 13΄ ο «μελανόλευκος» επιθετικός, το έκανε πράξη δέκα λεπτά αργότερα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Συγκεκριμένα στο 23΄ ο Σανδραβέλης εκτέλεσε πλάγιο οι αμυντικοί της Θύελλας δεν μπόρεσαν να διώξουν τη μπάλα, με τον Τσίπρα να γίνετε κάτοχός της και με πλασέ να ανοίγει το σκορ για τον Παναιγιάλειο. Μετά το «μελανόλευκο» γκολ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση αρχικά με τον Αγγελή (28΄) να σουτάρει ψηλά άουτ και στο 37΄ μία λάθος εκτίμηση της μπάλας από τους «μελανόλευκους» αμυντικούς, έδωσε τη δυνατότητα στον Κοντογιάννη με διαγώνιο σουτ να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσα. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, η Αιγιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αντίστοιχο λάθος των αντίπαλων αμυντικών όταν ο Πίσπας (39΄) βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το πλασέ που επιχείρησε απέκρουσε με τα πόδια ο Καραστέργιος, διατηρώντας το ισόπαλο αποτέλεσμα που ήταν αρχικά του ημιχρόνου αλλά και το τελικό. Κι αυτό διότι στην επανάληψη καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική. Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι έχουν να επιδείξουν ένα μακρινό σουτ του Χισο (71΄) το οποίο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, ενώ οι «μελανόλευκοι» μία προβολή του Φωκαΐδη (59΄) σε σέντρα του Κοντοχρήστου, με τον Καραστέργιο να μπλοκάρει εύκολα. Έτσι η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, τον Παναιγιάλειο να έχει κερδίσει έναν πολύτιμο βαθμό και να αισθάνεται μία πικρία για το γεγονός ότι μπορούσε να πάρει δύο ακόμα…

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Μωραϊτης, Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαϊδης (83΄ Θεοφανόπουλος), Τσίπρας, Μακρής, Πίσπας (53΄ Κοτσόκολος), Κοντοχρήστος, Σανδραβέλης (53΄ λ.τ. Τρέσα), Λουκάς (61΄ Κίτσος).

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Καραστέργιος, Αγγελής, Παρασκευόπουλος, Φύτρος, Ανδρίκος, Νταφλας, Κοντογιάννης, Μαρτίνος, Ζαπατίνας (46΄ Γκούμας), Χισο (90΄ +1΄ Ντολλάνι), Μακροδημήτρης (46΄ Κωτσάκης).